25 sierpnia 2013

DŻEM AGRESTOWY Z SOKIEM Z CZARNEGO BZU


Ostatnio mam tyle pracy, że nie udaje mi się publikować postów na czas. Na zrobienie dżemu agrestowego już jest chyba za późno, ale na przyszły rok przepis będzie jak znalazł. Bardzo lubię połączenie bzu z agrestem. Jest to dżem idealny do słodkich, np. kruchych babeczek czy rogalików. 

Jeżeli przygotowałaś/eś danie z tego przepisu, prosimy o jego zdjęcie :). Wyślij je na adres a.rybinska@gmail.com. Fotografię opublikujemy w komentarzach i na naszym Facebooku (oczywiście podpiszemy Wasze dzieło). 



Składniki:

  • 900 gramów agrestu 
  • 700 gramów cukru 
  • 4 łyżki soku z kwiatów czarnego bzu
  • sok z połowy cytryny (opcjonalnie)
  • odrobina masła (tylko do smażenia)


Wykonanie:

1. Posmaruj duży garnek o grubym dnie niewielką ilością masła.
2. Wsyp do garnka agrest i zalej go 100 ml wody. Gotuj na niewielkim ogniu do momentu, aż owoce będą miękkie (zajmie to około 10-15 minut).
3. Dodaj cukier i cały czas mieszaj dżem. Kiedy cukier się rozpuści zwiększ ogień na bardzo duży i gotuj dżem przez około 8 minut (cały czas mieszaj, żeby mikstura się nie przypaliła). Zdejmij garnek z ognia. Dodaj sok cytrynowy.
3a. Dżem można przetrzeć przez sito, aby pozbyć się skórek i pestek.
4. Sprawdź dżem czy jest gotowy - wystarczy odrobinę płynu wylać na talerzyk i kiedy będzie chłodny, wstaw naczynie do lodówki na parę minut. Jeśli dżem będzie miał galaretowatą strukturę i pojawi się na nim skórka to znaczny, że dżem jest idealny. Jeżeli płyn nie zastygł postaw garnek na ogniu i smaż dżem jeszcze przez parę minut. Ponów test.
5. Połącz ciepły dżem z sokiem i przelej do wysterylizowanych, gorących słoików (będziesz potrzebować około 3 słoików o pojemności 300-350 ml).
6. Słoiki wstaw do garnka wyłożonego kuchennym ręcznikiem. Zalej je wodą (gorącą, jeżeli słoiki są gorące) do 2/3 wysokości słoików. Doprowadź wodę do wrzenia i gotuj jeszcze przez około 15 minut.
7. Wyjmij słoiki z wody i odstaw do całkowitego ostudzenia.
6. Kiedy słoiki będą zimne, przyklej na nich nalepkę z datą utworzenia dżemu.

Smacznego :)

6 komentarzy:

  1. O mamo... Co ja bym dała za słoiczek takiej konfitury :D Musi być przepyszna.

    OdpowiedzUsuń
  2. cudowny dżemik:) uwielbiam agrest, ale w tym roku z jakiegoś powodu nie było go w mojej kuchni zbyt wiele :( zapisuję przepis i mam nadzieję wykorzystać go za rok!

    OdpowiedzUsuń
  3. takie połączenie smaków musi smakować genialnie:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawy pomysł, na razie mam sam syrop :) zapraszam na konkurs!

    OdpowiedzUsuń