4 sierpnia 2011

CIASTO PTYSIOWE


W następnych postach przedstawię przepisy na eklerki i słodkie ptysie. Zanim jednak to zrobię chciałam w osobnym poście pokazać przepis (krok po kroku) na udające się ciasto ptysiowe.
Przepis pochodzi z książki "Desserts" wydanej przez Le Cordon Bleu.

Zaczynamy:

Składniki:


  • 150 g mąki
  • 1 łyżeczka soli
  • 15 g cukru
  • 100 g masła
  • 250 ml wody (albo 125 ml wody + 125 ml mleka)
  • 4 ubite jajka


Wykonanie:

1. Przesiej mąkę i sól. Dodaj do cukru.
2. Na małym ogniu podgrzej masło z wodą (lub mlekiem i wodą).
3. Jak tylko masło się rozpuści szybko zwiększ ogień i doprowadź do pełnego wrzenia. Mieszaj.4.  Wsyp do płynu wszystkie suche składniki. Odstaw z ognia rondel. Mieszaj energicznie (drewnianą łyżką), aż uformuje się kula i ciasto będzie łatwo odstawało od brzegów rondla.5. Odstaw do ostygnięcia na 15 minut.
6. Po tym czasie ponownie umieść rondel na gazie. Dodaj jajka i energicznie mieszaj, aby jajka się nie ścięły i szybko połączyły z masą.
7. Zdejmij garnek z ognia i energicznie mieszaj masę, żeby dostało się do niej, jak najwięcej powietrza.
8. Gotowe ciasto będzie bardzo delikatne, świecące i gładkie.9. Umieść ciasto w rękawie cukierniczym. Na uprzednio przygotowanej blasze wyciśnij pożądane kształty.
10. Według Le Cordon Bleu małe elementy z ciasta ptysiowego powinny się piec w temperaturze 220 C.  Duże, jak ptysiowe bułeczki, powinny się piec pierwsze 10 minut w temp. 220 C, a następne 15-20 minut w temp. 190 C.
11. Ja piekłam używając innego sposobu - piekłam w 190 C. Gdy ptysie i eklerki były upieczone, wyjmowałam je z piekarnika - na spodzie ptysi robiłam dziurkę, a eklerki przekrawałam na pół. Tak przygotowane ciastka wkładałam na około 3 - 4 minuty z powrotem do piekarnika, aby wyschły w środku. Wtedy nie stracą kształtu i nie staną się gumowate.
12. Nadziewamy dowolnym kremem.

2 komentarze: